První zmínky o Kali sahají až 1 500 let do minulosti. Strategicky důležitá oblast pro navigaci a hlavně malebné životní prostředí udělalo z Filipín opakovaně cíl pro dobyvatele a kolonialisty. Filipíňané se nesčetněkrát těmto vetřelcům bránili, a tak se i postupně zdokonalovali ve svém bojovém umění. Ovšem díky roztříštěnosti Filipín a mnoha osobním zájmům zde vzniklo veliké množství rozličných stylů, které v době míru mnohdy sloužili jiným zájmům (např. drancování okolních rodin či ostrovů a následně na to i k ochraně před ostatními nájezdníky), čímž se mnoho stylů udrželo v plné funkčnosti a  to až do dnešní podoby.

Historie Pekiti Tirsia Kali se vztahuje ke dvěma velkým ostrovům Panaya a Negro, kde se dodnes koná mnoho slavností kali a je zde vidět filozofie PTK, to jest: víra v život a ne ve smrt, víra v úspěch a ne v prohru a víra v dobré zdraví a ne v nemoc, doslova na každém kroku. Překlad názvu Pekiti Tirsia Kali je možno překládat jako boj na blízko tzv. close combat.

Pekiti-Tirsia je bojové umění, které se zaměřuje na boj se sečnými, bodnými či úderovými zbraněmi a tyto principy pak aplikuje i do neozbrojeného boje či boje se střelnou zbraní. Toto umění bylo vyvinuté rodinou Tortal z Negros Occidental, ostrova v centrální části Visayanských ostrovů, kde bylo přísně utajováno a vyučováno pouze mezi rodinými příslušníky. Sloužilo především k ochraně osob a majetku. Jako hlavní milník se zmiňuje výuka Conrado B. Tortalem, který byl dědečkem dnešního přímého dědice systému GrandTuhona Leo T. Gaje. GT Leo T. Gajee byl jediným vnukem Conrada B. Tortala a tak podle tradice musel začít se cvičením již v šesti letech a pokračovat tak dlouho, dokud nebude schopen samostatné výuky Pekiti Tirsia Kali. Toto byly pro tehdy malého Lea velmi drsné okamžiky, neboť neustálé komandování a dokonalé skloubení načasování, práce nohou a věrnost principům filozofie a disciplíny nebyly pro tehdy malého chlapce nic jednoduchého. Jeho úsilí a píle se pak mnohokráte vyplatila ať už při běžných potyčkách o kterých nebyla a není na Filipínách nouze či při ochraně rodinného majetku. Dnes je Grand Tuhon Leo T. Gaje nejvýše postavenou osobou v systému Pekiti Tirsia Kali a hlavou celosvětové organizece PTK, kde dohlíží na kvalitu výuky.

Pekiti Tirsia Kali je dnes pro svou efektivitu a účinnost zařazeno do pravidelného výcviku mnoha ozbrojených složek po celém světě a přispívá tak k ochraně těch, kteří to dnes a denně opravdu potřebují.

 

Pekiti-Tirsia Kali se sestává z několika kategorií:

  • Solo - jedna tyč, meč nebo kopí.
  • Doble - dvě tyče nebo dva meče.
  • Espada y Daga - meč a dýka (nůž).
  • Daga y Daga - dvě dýky (nože).
  • Malayu Sibat - dlouhá tyč
  • Mano y Mano - ruce.

Tyto kategorie mohou být vyučovány jako oddělené celky, ale daleko více je možnost vidět výuku v různých kombinacích, neboť nejde o techniky s danou zbraní, ale principy boje.

Pekiti-Tirsia je založeno na 3 principech: 

  • 3 oblasti - nejdříve se vyučuje boj zblízka, protože je nejnebezpečnější a nejtěžší ke zvládnutí. Pak boj na střední a nakonec dlouhou vzdálenost.
  • 3 úrovně - s každým útokem je vyučováno několik protiútoků a zárověň několik protiútoků na tyto protiútoky. Tím se vyvíjí schopnost přemýšlet a odhadovat až tři akce dopředu při boji.
  • 3 útočníci - vyučuje se tak, aby student byl připraven bojovat s nejméně třemi protivníky, to znamená, že cílem je strávit co nejméně času s každým z nich.

V roce 1996 Grand Tuhon Leo T. Gaje, hlava tohoto systému, založil Pekiti-Tirsia Europe Organisation jako oficiální evropské zastoupení a ústředí PTK systému v Evropě. Toto je jediná evropská organizace Pekiti-Tirsia Kali autorizovaná velmistrem Pekiti-Tirsia systému.

Vedoucím této organizace a zároveň hlavním instruktorem je Tuhon Uli Weidle, který je nejvýše hodnoceným Pekiti-Tirsia učitelem nejen v Evropě, ale i v rámci světové organizace PTK. V organizaci Pekiti Tirsia Europe je začleněna i česká sekce Pekiti Tirsia Kali Czech Republic zastoupená Alešem Brunnerem.


HISTORICKÉ MILNÍKY SYSTÉMU PEKITI TIRSIA KALI

1922 - Grand Tuhon Conrado B. Tortal, nejvyšší velmistr systému Pekiti Tirsia Kali byl jmenován velitelem policie ve Victorias, centru cukrovarnictví v provincii Negros Occidental.

1928 - Grand Tuhon Conrado B. Tortal porazil dva bratry z vládnoucí rodiny z Talisay v Negros Occidental. Grand Tuhon Tortal byl ozbrojen tvrdým dřevem Espada Y Daga a bratři byli ozbrojeni Boly. Napadli se na náměstí poté, co se bratři pokusili převzít území v Barangay Conception v Talisay, které patřilo rodině Tortalů. Grand Tuhon Tortal několika útoky oba bratry efektně odzbrojil, ale ušetřil jejich životy.

1933 - Grand Tuhon Conrado B. Tortal porazil slavného Tansiong Padilla z Panay představitele stylu Aldabon v souboji uspořádaném Donem Gregorio Araneta, starostou města Bago v Negros Occidental.

1938 - Leo T. Gaje, vnuk Grand Tuhon Conrado B. Tortala a dědic systému Pekiti-Tirsia Kali se narodil ve městě Legaspi v Albay.

1972 - Grand Tuhon Leo T. Gaje propaguje výuku Filipínského umění Kali na východě Spojených Států Amerických se základnou v New Yorku.

1977 - Pekiti-Tirsia otevírá oficiální školu na Filipínském konzulátě v New Yorku.

1977 - Grand Tuhon Gaje se objevil na obalu časopisu Official Karate. Obsáhlý článek s názvem "Nový bojovník se zločinem" se věnuje charakteristice Pekiti-Tirsia a oznamuje úspěšný výukový program pro NYPD (policie New York).

1978 - Grand Tuhon Gaje je uznán Filipínskou vládou jako oficiální zástupce a učitel Filipínských bojových umění.

1979 - Uskutečnil se první národní turnaj v Arnis (Kali) na Filipínách sponzorován asociací NARAPHIL (National Arnis Association of the Philippines). Guro Tom Bisio jako Grandchampion systému Pekiti-Tirsia vyhrál nad všemi ostatními styly.

1979 - Starší instruktoři a žáci vedení Tomem Bisio a Ericem Knausem ovládli na následující dekádu turnaje full-contact v boji tyčí po celých USA.

1980 - Grand Tuhon Gaje je jmenován asociací NARAPHIL zplnomocněncem pro severní a jižní Ameriku.

1980 - Pekiti-Tirsia provádí první profesionální ukázky full-contactu v klubech Playboy v Great Gorge v New Jersey.

1981 - Grand Tuhon Gaje začíná propagační turné Filipínské kultury a umění Kali po střední a jižní Americe.

1981 - Grand Tuhon Gaje se objevil na obalu časopisu Inside Kung-fu. Článek má název "Leo Gaje, jehož umění je založené na boji nožem a má více reálných situací z ulice než ostatní umění".

1981 - Grand Tuhon Gaje vyvíjí bezpečnostní systém obrané taktiky pro bezpečnostní složky zahrnující systém obrany s obuškem a program obrany nožem. Tyto systémy způsobily převrat v zrychleném výcviku bezpečnostních sil a byly přijaty po celých USA. Grand Tuhon Gaje je stanoven hlavou národního výcviku pro "Justice System Training Association" a "United States Police Defensive Tactics Association".

1982 - Grand Tuhon Gaje se objevuje na obalu časopisu Warriors. V článku s podtitulem "Smrtící umění boje nožem" Gajemu asistuje Eddie Jafri, mistr Pencak Silat.

1984 - Grand Tuhon Gaje pokračuje ve svém propagačním turné Filipínské kultury a umění Kali po Asii a Evropě.

1987 - Pekiti-Tirsia je oficiálně přijata jako systém do United States Karate Association (USKA) velmistrem Robertem Triasem. Grand Tuhon Gaje je jmenován nejvyšší osobou Filipínského bojového umění v USKA.

1988 - Grand Tuhon Gaje pomáhá jako technický poradce (a je klíčová osoba) ve videu spol. Calibre press s názvem "Surviving edge weapons", které je kritiky označováno jako: nejlepší video pro výcvik bezpečnostních sil, které kdy bylo natočeno?.


1988 - Grand Tuhon Gaje je jmenován do síně slávy "Martial arts hall of fame" a "Karate hall of fame".

1990 - Grand Tuhon Gaje pořádá festival Kali-Kalihan v Slavador Benidicto v Negros Occidental.

1992 - Grand Tuhon Gaje vede speciální výcvikový program pro vládní agentury bývalých Sovětských republik ve východní Evropě.

1994 - Grand Tuhon Gaje za asistence Mataas na Guro Tima Waida začíná na Filipínách celonárodní propagační a výukový program umění Kali. Vede kulturní, vzdělávací a sportovní programy na lokálních, okresních, i národních úrovních.

1996 - založil jedinou certifikovanou evropskou federaci Pekiti Tirsia Europe jejíž vedením pověřil svého osobního žáka Uliho Weidle a nadále tuto organizaci podporuje a pravidelnými semináři dohlíží na kvalitu výuky.

1997 - Mataas na Guro Tim Waid (vedoucí Survival Edge System/Pekiti-Tirsia Tactical Training Institute) a nadporučík Erwin Ballarta (Mataas na Guro) z Texaského oddělení veřejné bezpečnosti (Texas department of public safety - DPS) ustanovili oficiální spojení mezi Filipínskou státní policií a Texaskou DPS.

1998 - Pekiti-Tirsia je uznána velitelem Filipínské námořní pěchoty jako oficiální systém boje na krátkou vzdálenost pro průzkumný prapor Filipínské námořní pěchoty. Kurz certifikátu instruktora vedl Timothy D. Waid (vedoucí Survival Edge System/Pekiti-Tirsia Tactical Training Institute). Tímto se Pekiti-Tirsia stalo jediným (a prvním) oficiálním Filipínským bojovým systémem používaným k výuce Filipínských armádních složek od druhé světové války.

1998 - Pekiti-Tirsia pořádá slavnost ke stému výročí stylu Pekiti-Tirsia v zátoce Subic v Zambales na Filipínách a světový kongres Kali v souvislosti se stým výročím Filipínské republiky.

1998 - Grand Tuhon Gaje se objevuje na obálce časopisu Svenska Fighter (Švédsko). V článku Grand Tuhon Gaje představuje původní Filipínský boj nožem.

2001 - Grand Tuhon Gaje vede výukový program boje na krátkou vzdálenost Filipínských a Amerických vojenských jednotek Řídí jejich společná cvičení a protiteroristické operace na jihu Filipín.

2002 - Systém Pekiti-Tirsia Kali je přijat Filipínskou námořní pěchotou jako oficiální výukový program pro boj na krátkou vzdálenost pro základní poddůstojnický a důstojnický výcvik. Zároveň první seminář v německém Reutlingenu u Uliho Weidle kde měla zastoupení i Česká Republika.

2003 - Grand Tuhon Gaje obdržel cenu "za příkladný čin" od prezidenta Filipín Gloria Macapagal-Arroyo za světovou propagaci a výuku Pekiti-Tirsia Kali a výuku Filipínké a US námořní pěchoty během roku 2003.

2005 - Grand Tuhon Gaje zapsán do USA Hall of Fame za propagaci a výuku filipínských bojových umění, zejména pak za propagaci a rozvoj Pekiti Tirsia Kali. V tomto roce došlo i k prvnímu osobnímu setkání zástupců České Republiky s GrandTuhonem Leo T. Gajem a první možnosti cvičení pod vedením této legendy.

KALENDÁŘ AKCÍ

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30